Egyptský národní tým v těchto chvílích zahajuje své tažení na Africký pohár národů zápasem s Nigérií, kde hodlá Mohamed Salah potvrdit svůj status hlavní fotbalové hvězdy kontinentu. Liverpoolský křídelník svým příkladem inspiruje novou generaci Arabů a Afričanů a Soccer.ru připomíná, jak Salah dosáhl na svou současnou pozici. Moe překonal mnoho obtíží a výzev, než se dostal na vrchol.
Až do svých 14 let byl Mohamed neviditelný
Salah se narodil do bohaté rodiny a fotbal nebyl jeho jedinou cestou z chudoby. Jeho otec Zaki, menší úředník a obchodník s jasmínovým exportem, vštípil synovi lásku k fotbalu. V mládí Mohamed prokázal vynikající technické dovednosti, ale kvůli nízkému vzrůstu a křehkosti byl odmítnut několika kluby. Teprve ve 14 letech se Mo ocitl v konkurenčním prostředí, když ho pozval Mokawlun z Káhiry.
Přechod byl pro Salaha a jeho rodinu velkou výzvou: základna Mokawluna v Káhiře vyžadovala tři hodiny jízdy od jejich domova v Nagrigu a školení probíhalo pětkrát týdně. To ovlivnilo jeho studium a matka se obávala, že její syn takový rozvrh nezvládne, ale Mohamed prokázal vytrvalost a nehodlal se vzdát. Stěhování do Mokawlunu se mu díky tomu stalo osudným, protože právě tam se ocitl v hledáčku těch, kteří mu později pomáhali budovat kariéru, včetně Sachy Empachera, zakladatele agentury SPOCS.
Cíl – Evropa
Empacher se stal stratégem Salahovy kariéry. Agent, který ho viděl jako neopracovaný diamant, zajistil schůzku s Mohamedem a jeho rodinou a okamžitě vyjádřil svou myšlenku: aby Salah zazářil v Evropě, musí co nejrychleji opustit Egypt, pokud chce dosáhnout víc než jen být místním hrdinou. Ve věku 19 let nebyl Mohamed hlavním hráčem Mokawlunu, protože tým spoléhal na zkušené hráče.
Empacher okamžitě rozpoznal v Salahovi vynikající talent a poté, co potkal svou rodinu, nabyl přesvědčení, že ten chlap je vzdělaný a cílevědomý. Tak začal epický přesun do Evropy: Mohamedovi agenti ho nabídli klubům, ale nikdo se nechtěl zaplést s mladým hráčem z Egypta. Až po mnoha odmítnutích Basilej pozvala Salaha k soudu.
Salah dosáhl vrcholu později než jeho evropští vrstevníci.
Pamatujete si Salaha v Basileji? Byl neuvěřitelně rychlý, ale jeho hra trpěla nedostatkem myšlenek. Ačkoli jeho základní dovednosti ho odlišovaly ve Švýcarsku, jeho efektivita v gólech a asistencích přicházela s obtížemi a chybami. Mladého Salaha lze před sezónou přirovnat k Viniciovi: výborná technika, ale potíže s provedením a rozhodováním v závěrečné třetině.
Za sezónu a půl v Basileji vstřelil Salah 20 gólů v 80 zápasech – což není vzhledem k úrovni soutěže nijak působivý výsledek. V Evropě bylo několik vynikajících výkonů, ale když ho Chelsea přivedla v polovině sezóny 2013/14, 22letý křídelník stále působil jako surový talent. To je problém mnoha Afričanů, kteří zůstávají ve své vlasti příliš dlouho.
Salah doslova „naskočil“ tím, že se ve 20 letech přestěhoval do Evropy, což by mohlo být pozdě, nebýt jeho talentu. Chelsea viděla jeho potenciál, ale nepočítala s tím, že potřebuje více času na dosažení top formy. Salah odstartoval v Itálii, kam byl poslán poté, co ztratil zájem o Londýn, a dosáhl fotbalové dospělosti ve 23-24, explodoval v Liverpoolu ve 25 letech a v sezóně Premier League vstřelil 32 gólů.
Pravidla FIFA a Afričané
Salah dosáhl svého vrcholu pozdě, ztratil několik let v Egyptě, i když by mohl kvést dříve, kdyby vstoupil do akademie evropského klubu ve věku 15-16 let. Dnes je to nemožné, protože pravidla FIFA zakazují africkým hráčům podepisovat smlouvy s evropskými kluby mladšími 18 let. V této době již bylo mnoho „nových Salahů a Mánesů“ ztraceno.
Mohamedův vzestup na vrchol poukazuje na jeden z problémů afrického fotbalu: dostatek talentů, ale nedostatek zdrojů, infrastruktury a specialistů na jeho rozvoj. Africký pohár národů je pro kontinent šancí, jak se prosadit, a někteří hráči by mohli dostat smlouvy a změnit klub už v zimě. Ne každému je souzeno dosáhnout Salahovy slávy, ale jeho úspěch zůstává příkladem pro africké hráče.